ABC Kamienia: Co to jest spiek kwarcowy?

spieki kwarcowe warszawa

ABC Kamienia: Co to jest spiek kwarcowy?

1 grudnia 2020

Spiek kwarcowy to materiał wykończeniowy charakteryzujący się znikomą nasiąkliwością i bardzo dużą twardością, a zarazem odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Cechy te w połączeniu w wysokimi walorami estetycznymi spieku sprawiają, że jest to materiał powszechnie wybierany jako tańsza, a zarazem bardziej trwała i łatwiejsza w montażu alternatywa dla kamienia naturalnego. W odróżnieniu od kamienia naturalnego spiek kwarcowy ma jednolitą strukturę bez porów, dzięki czemu zabrudzenia nie wnikają głęboko w materiał i są łatwe do usunięcia. Dodatkowym atutem spieków jest niższa waga, co przekłada się na możliwość instalacji blatów meblowych oraz parapetów bez konieczności wykonywania dodatkowych wzmocnień. Dzięki temu całość jest tańsza, a instalacja komponentu o wiele mniej pracochłonna.

Jak powstaje spiek kwarcowy?

Spieki kwarcowe powstają na bazie kwarcu oraz domieszki różnych rodzajów mocno rozdrobnionych skał naturalnych. W zależności do kompozycji w składzie spieku kwarcowego możemy znaleźć także dodatki ceramiczne i łupki ilaste. Wszystkie materiały miesza się dokładnie, a następnie zgniata i wystawia na działanie bardzo wysokich temperatur. W temperaturze sięgającej nawet 12000C powstaje jednolity materiał o ciekawym wyglądzie i bardzo dobrych właściwościach użytkowych. Jest nim spiek kwarcowy.

Popularność spieków sprawia, ze ich producenci stale rozszerzają gamę dostępnych wzorów i kolorów. Obecnie spieki są dostępne w różnych wybarwieniach i z rozmaitą strukturą. Dzięki temu mogą przypominać różne rodzaje kamienia naturalnego lub tworzyć jednolitą masę przypominającą wyroby ceramiczne.

Wielość dostępnych wzorów i kolorów w połączeniu z właściwościami użytkowymi decydują o licznych zastosowaniach spieku kwarcowego, który stanowi doskonałą alternatywę nie tylko dla kamienia naturalnego, ale również dla wyrobów konglomeratowych.

Spiek kwarcowy w praktyce

Spiek kwarcowy odznacza się znacznie lepszymi właściwościami użytkowymi niż większość popularnych kamieni naturalnych. Dlatego też znajduje zastosowanie w licznych aplikacjach w przestrzeniach mieszkalnych, użytkowych i komercyjnych. Doskonale nadaje się do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych – nie jest porowaty i odznacza się niską nasiąkliwością, dzięki czemu może być swobodnie użytkowany w przestrzeniach narażonych na wysoką wilgotność powietrza oraz bezpośrednie oddziaływanie wody. Jednocześnie nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ani impregnacji, co ogranicza czas oraz koszty związane z utrzymaniem blatów w czystości. Spiek kwarcowy bardzo dobrze sprawdza się także w przemyśle meblarskim – jako materiał do wykonywania obudów mebli czy blatów stołowych.  Co ciekawe spieki dostępne są również w postaci płytek, z których możemy wykonać podłogę, okładzinę ścienną, a nawet nowoczesną okładzinę kominkową.

Łącząc w sobie zalety materiału syntetycznego z niepowtarzalną elegancją kamienia naturalnego spiek kwarcowy jeszcze lepiej dopowiada na oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy estetykę materiału konstrukcyjnego cenią na równi z jego trwałością i komfortem użytkowania.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button