Kamień naturalny w kuchni: Jaka powinna być grubość blatu roboczego?

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Kamień naturalny w kuchni: Jaka powinna być grubość blatu roboczego?
granitowe blaty do kuchni aranżacja 25

Kamień naturalny w kuchni: Jaka powinna być grubość blatu roboczego?

25 maja 2020

W zależności od naszych preferencji, potrzeb, a także możliwości finansowych możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza blatów kuchennych wykonanych z różnych materiałów – od tych najpowszechniejszy z płyt laminowanych, aż po te najbardziej eleganckie z kamienia naturalnego. Warto przy tym pamiętać, iż blaty kuchenne różnią się od siebie grubością oraz wagą, co trzeba uwzględnić w projekcie mebli. Jeśli więc początkowo będziemy planować montaż blatu laminowanego lub kompozytowego i pod taki blat zostaną zaprojektowane i wykonane szafki kuchenne, może się okazać, że zmiana decyzji w ostatniej chwili i wybór blatu konglomeratowego czy kamiennego będzie zwyczajnie niemożliwa, a przynajmniej nie bez kosztownych przeróbek konstrukcji mebli, które będą wymagały odpowiedniego wzmocnienia. Żeby więc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz dodatkowych kosztów związanych z wyborem blatu kuchennego, warto dobrze rozeznać rynek i zapoznać się z wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami.

Grubość blatu w kuchni

Grubość blatu roboczego jest uzależniona przede wszystkim od materiału, z jakiego blat jest wykonany. Blaty kamienne standardowo występują w postaci płyt o grubości 2 lub 3 centymetrów. Blaty laminowane mają grubość 2,8 lub 3,8 centymetra, a blaty z litego drewna 2,3 lub 4 centymetry. Wybierając balaty kompozytowe lub metalowe musimy się liczyć z grubością blisko 4 centymetrów. Jakie znaczenie ma grubość blatu?

W przypadku skrajnych wartości – 2 centymetrów blatu kamiennego oraz 4 centymetrów blatu metalowego wybór blatu tak naprawdę decyduje o wysokości szafek. Żeby zapewnić nam optymalną wysokość blatu roboczego szafki pod blat kamienny będą w tym przypadku o 2 centymetry wyższe od szafek pod blat metalowy. Ale to nie wszystko… Decydując się na blat kamienny możemy wybierać spośród standardowych wyrobów o grubości 2 i 3 centymetrów lub zamówić blat o niestandardowej grubości. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku materiału jakim jest kamień naturalny każda nawet pozornie nieznacząca różnica grubości blatu przekłada się na jego wagę, a co za tym idzie na konieczność odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji szafek. W praktyce okazuje się więc, że rodzaj blatu oraz jego grubość należy precyzyjnie określić już na etapie projektowania zabudowy meblowej.

Wymiana blatu w kuchni

Ze względu na specyfikę powierzchni roboczej blat kuchenny bardzo często ulega degradacji szybciej niż korpusy czy fronty szafek. Dlatego też często rozważamy możliwość wymiany samego blatu. Jest to oczywiście możliwe do zrobienia, jednak podczas wymiany blatu kuchennego warto brać pod uwagę jego grubość. Jeśli wysokość blatu roboczego była dla nas optymalna powinniśmy wymienić zużyty blat na blat o identycznej lub maksymalnie zbliżonej grubości. Jeśli jednak z jakiś powodów meble w kuchni były nieporęczne, wymianę blatu można wykorzystać jako okazję do skorygowania wysokości roboczej poprzez wybór blatu o mniejszej lub większej grubości. Jak w tym przypadku postąpić z blatem kamiennym? Pamiętając o tym, że zmiana grubości blatu kamiennego znacząco wpływa na zmianę jego wagi, wymianę na grubszy blat z tego samego materiału zawsze należy skonsultować ze stolarzem. Wymiana na blat cieńszy nie powinna wiązać się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, gdyż będzie on odpowiednio lżejszy.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button