Kuchnia w stylu industrialnym – surowe wnętrze i efektowne dodatki

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Kuchnia w stylu industrialnym – surowe wnętrze i efektowne dodatki

Kuchnia w stylu industrialnym – surowe wnętrze i efektowne dodatki

25 sierpnia 2023

Styl industrialny to unikalne i odważne podejście do aranżacji wnętrz, które swoje korzenie ma w przemysłowych przestrzeniach fabrycznych i loftach. Kuchnia w stylu industrialnym to połączenie surowości, funkcjonalności oraz niekonwencjonalnych rozwiązań projektowych. Sprawdź, czym się wyróżnia – oto garść inspiracji.

Kuchnia w stylu loftowym charakteryzuje się ona odważnymi kontrastami, wykorzystaniem surowych materiałów oraz ekspozycją elementów, które w innych stylach zazwyczaj byłyby ukryte. W tym artykule przyjrzymy się bliżej cechom charakterystycznym kuchni w stylu industrialnym, a także podpowiemy, jak efektownie wprowadzić ten trend do swojego wnętrza.

Minimalistyczna kolorystyka

Kolorystyka kuchni w stylu industrialnym zazwyczaj utrzymana jest w odcieniach neutralnych, takich jak szarość, beże, biel, grafit i czerń, z nielicznymi akcentami kolorów, np. czerwieni czy ciemnej zieleni. Wystrój industrialny wyróżnia stonowana kolorystyka. To dodatkowo podkreśla surowość i minimalizm tego stylu. Warto też zapamiętać, że do aranżacji industrialnych nie pasują różne wzory. Fronty szafek czy ściany powinny być bez dekoracji czy frezowania.

Surowe wnętrze – beton, cegła, metal

Fundamentem kuchni w stylu industrialnym są surowe i nieprzetworzone materiały – jak beton, cegła i metal, które odgrywają kluczową rolę. Surowe ściany ceglane nadają wnętrzu autentycznego charakteru. Betonowe podłogi lub blaty doskonale komponują się z tym stylem, dodając minimalistycznego piękna.

Ściany i podłogi stanowią tło dla mebli i dodatków oraz decydują o charakterze kuchni. Jako dodatki idealnie prezentuje się drewno, szkło lub kamień naturalny. Całość tworzy bardzo ciekawe i inspirujące otoczenie.

Efektowne dodatki – metalowe akcenty i minimalistyczne oświetlenie

Metalowe akcenty są nieodzownym elementem kuchni w stylu industrialnym. Wybór miedzi, stali nierdzewnej czy czarnej stali jako materiałów na okucia, uchwyty, kran czy sprzęty AGD nadaje wnętrzu nie tylko elegancji, ale także kontrastu z surowymi elementami.

Realizacja – PAMIR (fot. blaty – konglomerat kwarcowy Max White, ściany – spiek kwarcowy Marquina Poler)

Oświetlenie odgrywa istotną rolę w aranżacji kuchni industrialnej. Lampa wisząca w stylu fabrycznym z widocznymi żarówkami, LED-owe szyny, dyskretne punkty świetlne, kinkiety przyściennych czy reflektory nad blatem stanowią zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne elementy. Takie oświetlenie świetnie komponuje się z industrialną stylistyką.

Industrialna kuchnia – blaty

Częstym wyborem w kuchni industrialnej są naturalne materiały w subtelnej formie. W takim wnętrzu liczy się spójność kolorów i materiałów oraz dodatek designerskich form. Na blaty odpowiedni będzie granit albo spiek kwarcowy, czyli kompozycja naturalnych materiałów – kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz ceramicznych pigmentów.


Realizacja – PAMIR (fot. Blat i panel ścienny spiek kwarcowy Statuario Mat)

Wybierz taki spiek, który ma charakter i surowe wykończenie. Polecamy slaby, które cechuje neutralna kolorystyka, nieregularność faktury i matowa powierzchnia. Kuchnia w stylu industrialnym to przeciwieństwo wnętrz glamour.

Podsumowanie

Kuchnia w stylu industrialnym oferuje wyjątkową estetykę, której surowość przeplata się z niebanalnymi detalami. To wybór dla osób, które cenią oryginalność, funkcjonalność i charakter. Przy projektowaniu kuchni w tym stylu warto pamiętać o zachowaniu równowagi między surowością a komfortem, by stworzyć przestrzeń, która zachwyca wzrok i zachęca do twórczego gotowania.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button