Blat z kamienia naturalnego czy sztucznego. Jaki kamień wybrać? Poradnik

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Blat z kamienia naturalnego czy sztucznego. Jaki kamień wybrać? Poradnik

Blat z kamienia naturalnego czy sztucznego. Jaki kamień wybrać? Poradnik

30 września 2020

Blat z kamienia to jeden z najpopularniejszych wyborów do kuchni – jest wyjątkowo efektowny, ale ma też wiele innych zalet. Można go wybrać spośród kilku rodzajów – podpowiadamy, jaki materiał sprawdzi się najlepiej.

Blaty z kamienia naturalnego

Do wyboru jest aż 200 odmian granitu, podobnie jak marmuru i piaskowców. Szeroka oferta pozwala dopasować idealny kolor i wzór do aranżacji danego wnętrza, a także wykończenie powierzchni. Blaty kuchenne z kamienia prezentują się wyjątkowo elegancko i są synonimem luksusu – wykonuje się je na indywidualne zamówienie.

Zakłady kamieniarskie wykorzystują nowoczesne technologie, aby nadać materiałowi najróżniejsze formy i dowolnie wykończyć ich powierzchnię – może być m.in. gładka, matowa lub szczotkowana. Do produkcji blatu do kuchni wykorzystuje się głównie marmur, granit i trawertyn, ale każdy z nich ma inne właściwości – jak nasiąkliwość czy twardość. Jaki zatem materiał wybrać?

Blat z marmuru

Marmur to kamień szlachetny dostępny w różnych kolorach i wzorach. Największą popularnością cieszą się blaty białe lub szare ze wzorami „żyłkowania”. Taki blat z marmuru króluje w nowoczesnych aranżacjach – idealnie wpisuje się w styl glamour. Nie puchnie od wilgoci i wody, co stanowi jego dużą przewagę nad blatami z płyty MDF.

Marmur wymaga jednak systematycznej impregnacji – jeśli będziemy o niej pamiętać, długo będzie on cieszył nas swoim pięknem. Właściwa impregnacja sprawia, że plamy z wina, kawy czy sosu pomidorowego będą zdecydowanie łatwiejsze do wywabienia. 

Granitowe blaty

Jednym z najpopularniejszych kamieni jest także granit ze względu na swoją estetykę, możliwości dekoracyjne i względy praktyczne. Blaty z granitu są odporne na uszkodzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, wilgoć czy działanie środków chemicznych. Nadaje wnętrzu elegancji i szczypty luksusu – granitowe blaty są trwałe i solidne, mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Granit ma ponadczasowy design, dzięki czemu pasuje do każdej kuchni – zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Największy wybór tego kamienia oferują firmy kamieniarskie, które specjalizują się w tego typu produktach – można zdecydować się na m.in. granit o strukturze użylonej lub ziarnistej. Przed rozpoczęciem użytkowania warto zaimpregnować blat dla lepszej ochrony.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button