Jaki blat wybrać do łazienki?

Jaki blat wybrać do łazienki?

27 sierpnia 2019

Łazienka to miejsce, które pełni bardzo wiele funkcji w domu. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, w którym dba się o higienę ciała, a także oddaje relaksowi po ciężkim dniu. Łazienka służy także do przechowywania kosmetyków, a w wielu domach wykorzystywana jest jako pralnia i suszarnia. Dlatego tak ważna jest jej przemyślana aranżacja, w której uda się pogodzić strefę komfortu z funkcją użytkową.Aranżacja i wykończenie łazienki

Łazienka – ze względu na pełnione funkcje – musi być urządzona w sposób ergonomiczny i praktyczny. Dużą rolę odgrywa tu dobór odpowiedniego wyposażenia oraz umeblowania, ale to właśnie blaty pełnią najważniejsze funkcje użytkowe. Służą do podtrzymywania umywalki, przechowywania kosmetyków oraz podręcznych drobiazgów, a także stanowią ważny element dekoracyjny wnętrza. Ze względu na to, że w łazience panują trudne warunki, blaty narażone są na działanie wilgoci, pary wodnej i wysokich temperatur. Dlatego muszą być wykonane z materiałów o odpowiednich właściwościach. Najczęściej stosuje się blaty z różnych gatunków kamienia. Który z nich najlepiej sprawdzi się w łazience?

Blaty kamienne – jakie sprawdzą się w łazience

Kamień naturalny uważany jest za trwały i uniwersalny materiał, dlatego jest często stosowany jako element wykończenia wnętrz. Wyróżnia się wysoką estetyką wykonania oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz zarysowania. Właściwości te zależą jednak od rodzaju kamienia, gdyż nie każdy sprawdzi się w trudnych warunkach, jakie panują w łazience. Można wyróżnić kilka blatów łazienkowych z kamienia, które charakteryzują się dobrymi parametrami.

  • Blaty łazienkowe z granitu – granit charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dlatego wilgoć i para wodna nie wpływają niekorzystnie na jego strukturę. Dodatkowo jest bardzo wytrzymały, odporny na wysokie temperatury i zarysowania, co jest szczególnie ważne w łazience. Blaty z granitu są również łatwe w utrzymaniu czystości i niepodatne na środki chemiczne, dlatego zapewniają higieniczne warunki.
  • Blaty łazienkowe z marmuru – marmur będzie dobrze prezentował się w łazience, ale aby był odporny na warunki tam panujące, musi być poddawany regularnej impregnacji. Jego zaletą jest elegancki wygląd i szeroki wybór wersji kolorystycznych. Łatwość w utrzymaniu czystości jest jego kolejnym atutem.
  • Blaty łazienkowe z konglomeratu kwarcowego – to tańsza alternatywa dla naturalnego kamienia, która wyróżnia się równie dobrymi parametrami. Konglomerat kwarcowy jest odporny na wysokie temperatury, wilgoć oraz zarysowania, dlatego idealnie sprawdzi się jako blat łazienkowy.

Dlaczego blat z kamienia to dobry wybór?

Kamień jest przede wszystkim materiałem trwałym i wszechstronnym, dlatego idealnie sprawdzi się w specyficznym mikroklimacie, jaki panuje w łazience. Dodatkowo jego styl można dobrać do ogólnej aranżacji wnętrza, tworząc tym samym przestrzeń estetycznie wykończoną, a przede wszystkim praktyczną. Blaty łazienkowe z kamienia to inwestycja na wiele lat, ponieważ nawet po długim czasie użytkowania będą prezentowały się równie estetycznie jak na początku.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button