Kuchnia w stylu Hampton – kompromis między elegancją a nadmorskim luzem

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Kuchnia w stylu Hampton – kompromis między elegancją a nadmorskim luzem

Kuchnia w stylu Hampton – kompromis między elegancją a nadmorskim luzem

6 sierpnia 2021

Styl Hampton zawdzięcza swoją nazwę nadmorskim miejscowościom Southampton i East Hampton, które leżą na Long Island. To właśnie tutaj Amerykanie budowali wille letnie. W ten sposób powstał nowy trend, który stanowił kompromis między eleganckimi, luksusowymi wnętrzami a klimatem wybrzeża. Szybko zyskał on popularność nie tylko w Ameryce, ale także Europie.

Styl Hampton – kuchnia niezobowiązująco elegancka

Hampton łączy elementy klasyki, tradycyjnych wnętrz angielskich, stylu rustykalnego i nowoczesnego, z elementami marynistycznymi, glamour, vintage oraz art déco. Brzmi jak wyzwanie, ale z powodzeniem można zaprojektować wspaniałą kuchnię właśnie w tym stylu.

Biel jako barwa wiodąca. Styl Hampton łączy cechy różnych aranżacji, łącząc luksus z wakacyjnym charakterem. Jedną z jego cech wyróżniających są klasyczne białe meble. To dominujący kolor w aranżacjach w tym stylu – dodaje szyku i elegancji, ale też wrażenia przytulności. Dla kontrastu można wybrać fronty mebli kuchennych w odcieniu szarym lub pastelowym.


Realizacja – PAMIR

Otwarta przestrzeń. Poza tym kuchnia w stylu Hampton połączona jest z jadalnią lub salonem, dzięki czemu sprawia wrażenie większej. Otwarta przestrzeń w letniej rezydencji to standard. Warto zadbać również o dodatki związane z morzem. Kuchnia w stylu Hampton zyskała też zwolenników w Polsce – obok prezentujemy zdjęcia z naszych realizacji.

Dekoracyjna podłoga. Kontrastem dla białych mebli kuchennych powinna być podłoga. Może być drewniana lub kamienna – ważne, by jej kolorystyka lub wzornictwo komponowały się z resztą wnętrza. Dobrze prezentuje się ciemne drewno lub dekoracyjne płytki z motywami, które będą przeciwwagą dla bieli.


Realizacja – PAMIR

Płytki nad blatem. Do modnego zagospodarowania przestrzeni nad blatem kuchennym warto wykorzystać ozdobne płytki. Mogą być w białym kolorze lub morskich odcieniach. Idealnie pasuje głęboki granat albo turkus. Mogą być gładkie lub w delikatne wzory albo w formie mozaiki. Ciemne płytki ceramiczne wspaniale kontrastują z jasnymi meblami oraz blatami z granitu, marmuru albo konglomeratu kwarcowego.

Dodatki. W kuchni w tym stylu nie powinno zabraknąć też stylowych dodatków – jak oryginalne oświetlenie, piekarnik w stylu vintage, lodówka w kontrastowym kolorze. Na pierwszy rzut oka mogą one nie pasować do siebie, ale doskonale się uzupełniają i tworzą spójną aranżację, łącząc wakacyjny klimat i niewymuszoną elegancję.

Kuchnia Hampton – blaty i wyspa

Do wykonania blatów kuchennych idealnie sprawdzi się m.in. kamień lub konglomerat kwarcowy w jasnych odcieniach. Oba materiały są ponadczasowe i doskonale współgrają z innymi luksusowymi materiałami – sprawią, że kuchnia nabierze szyku i eleganckiego charakteru.


Realizacja – PAMIR

Częstym rozwiązaniem w kuchni w stylu Hampton jest też wyspa lub półwyspa. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej praktyczne, pozwala wykorzystać całą przestrzeń. To dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków oraz przechowywania produktów. Fronty szafek oraz blat powinny współgrać z meblami kuchennymi.

Konglomerat kwarcowy Calacatta

Blaty z konglomeratu kwarcowego są praktyczne, ale też prezentują się bardzo elegancko – idealnie wpisują się w styl kuchni Hampton. W jednej z prezentowanych aranżacji wykorzystaliśmy konglomerat Calacatta, który świetnie komponuje się z frontami szafek, podłogą i jasnymi ścianami. Materiał ten wyróżnia się jednolitym kolorem i pozwala uzyskać modny i elegancki efekt.

To kolor w palecie bieli i szarości, z ciemniejszym użyleniem –  pasuje do takich wnętrz ze względu na swoje klasyczne cechy i ponadczasowy charakter. Jest twardy i odporny na reakcje chemiczne i zabarwienia, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, poza tym jest cieplejszy od kamienia naturalnego.

Kuchnia Hampton utrzymana jest w jasnej kolorystyce, nie brakuje w niej naturalnego światła, dzięki czemu wnętrze oddaje w pełni nadmorski styl.


Realizacja – PAMIR

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button