Wabi Sabi – doskonały pomysł na „niedoskonałe” wnętrze 

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Wabi Sabi – doskonały pomysł na „niedoskonałe” wnętrze 

Wabi Sabi – doskonały pomysł na „niedoskonałe” wnętrze 

29 marca 2023

Wabi sabi to nowy trend w architekturze wnętrz, który pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni. Japońska filozofia wpływa na aranżację wnętrz i przenika przez różne sfery naszego życia. Sprawdźmy, czym wyróżnia się ten tajemniczo brzmiący nurt.

Wabi sabi – styl i filozofia życia

Wabi sabi brzmi dość enigmatycznie i wiele osób nie wie, co to za trend. Wywodzi się on z Japonii i jest powiewem świeżości i egzotyki po modzie na wnętrza klasyczne, skromne, skandynawskie i harmonijne – dopracowane perfekcyjnie.

Styl wabi sabi to estetyka przemijania – stawia na autentyczność i piękno. Nurt ten narodził się ponad 600 lat temu i jest od dawna znany w Japonii, ale u nas dopiero zyskuje popularność. Świetnie oddaje japoński styl życia i jest przyjemnym wytchnieniem po trendach, które starały się być ponadczasowe, uporządkowane i perfekcyjne. Dla Japończyków autentyczność to ważna wartość i cnota. Wabi sabi podkreśla to, co naturalne i prawdziwe.

Styl wabi sabi – sztuka szukania piękna w prostocie

Wnętrza wabi sabi spodobają się osobom, które są zmęczone uporządkowanymi aranżacjami, poszukiwaniem doskonałości czy podążaniem za nieustannie zmieniającymi się trendami. Styl wabi sabi trafia w gust osób, które cieszą się na co dzień z małych rzeczy, a także odnajdują się w prostych przyjemnościach. Takie wnętrza wabi sabi są funkcjonalne, ale zarazem piękne.

Japońska filozofia dobrze odnajduje się we wnętrzach. Rzeczy stare, z historią, a także ręcznie wytwarzane przedmioty, są tu bardzo doceniane. Kuchnia i inne pomieszczenia mają nam służyć – są tak projektowane, by były idealne do mieszkania, bez blasku, przepychu i zbędnych ozdobników. Poza tym jednak są wygodne i przytulne.

Kuchnia wabi sabi – japoński minimalizm

Kluczowym elementem aranżacyjnym w kuchni wabi sabi są meble w jasnych kolorach, dobrej jakości materiały naturalne, organiczne kształty oraz naczynia z ceramiki i kamionki, także postarzone oraz z niedoskonałościami. Kuchnia powinna być funkcjonalna – musi znaleźć się w niej jedynie to, co niezbędne.

Realizacja – PAMIR (fot. blaty Calacatta Venato)

Wybierając urządzenia AGD, zwróć uwagę, by ułatwiały życie. Powinny być proste, intuicyjne w obsłudze, wyposażone w funkcje samoczyszczące. Do mebli dobierz blat – może być drewniany albo blat granitowy czy też z konglomeratu lub spieku kwarcowego. Dzięki naturalnym materiałom w prosty sposób stworzysz kuchnię wabi sabi. By ocieplić jej charakter, dobierz wiklinowe dodatki oraz rośliny – będą świetnym uzupełnieniem.

Ściany to ważny element dekoracji w aranżacjach wabi sabi. Można te delikatnie postarzyć na różne sposoby. Ciekawą opcją jest tynk dekoracyjny lub tapeta. Jeśli chodzi o dodatki, inspiracją może być połączenie stylu industrialnego z elementami rustykalnymi.

Styl wabi sabi – kolory i materiały

Skoro ma być minimalistycznie i prosto, ale przytulnie, postaw na neutralne, jasne i ciepłe odcienie naturalne oraz pastele. Świetnie uzupełnią one wnętrze w stylu wabi sabi. Krzykliwe kolory i bogate zdobienia w ogóle tu nie pasują. We wnętrzach wabi-sabi mają dominować kolory nawiązujące do barw ziemi.

Realizacja – PAMIR

Charakterystyczne są takie barwy jak naturalna biel, ciepły beż, szarość, brąz, zgaszona zieleń oraz kremowe tony. Ważne, by współgrały z wyposażeniem wnętrza. Wśród materiałów królują naturalne – jak m.in. bawełna, len, skóra, drewno czy kamień naturalny.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button