Na co zwrócić uwagę przy montażu blatu kuchennego?

    Jesteś tutaj
  • Strona główna
  • Na co zwrócić uwagę przy montażu blatu kuchennego?
montaż blatu kuchennego ze sprzętem agd

Na co zwrócić uwagę przy montażu blatu kuchennego?

4 kwietnia 2020

Blat jest nieodłącznym elementem zabudowy kuchennej. Jego estetyka oraz funkcjonalność decyduje o tym, czy jesteśmy zadowoleni z przestrzeni, którą zaaranżowaliśmy czy też nie. Producenci mebli kuchennych oferują nam blaty laminowane, blaty szklane, drewniane i metalowe. Jednak żadne z nich nie są tak eleganckie, przyjemne dla oka oraz trwałe jak blaty kuchenne z granitu lub konglomeratu kwarcowego. Na co zwrócić uwagę przy montaż blatu kuchennego z kamienia lub konglomeratu, żeby cieszyć się piękną, a zarazem komfortową kuchnią?

Konstrukcja szafek a montaż blatu

Decyzję o wyborze blatu kamiennego należy podjąć już na etapie projektowania zabudowy meblowej. Konieczność ta wynika z właściwości blatu kamiennego, którego waga uniemożliwia osadzenie na standardowych korpusach szafek. Blat z granitu, podobnie jak blat z konglomeratu kwarcowego (choć znacznie lżejszy niż granitowy odpowiednik) będą wymagały odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji szafek, dzięki czemu zabudowa meblowa nie ulegnie przedwczesnej degradacji. Bardzo ważna jest w tym aspekcie również grubość blatu. Standardowo blaty z kamienia wykonuje się o grubości 2 oraz 3 centymetrów. Ta pozornie nieistotna różnica wpływa zarówno na wagę blatu, jak i na konstrukcję mebli, na których będzie on osadzony. Jest to więc parametr, który również powinniśmy zdefiniować już na etapie projektowania zabudowy meblowej kuchni.

Wysokość blatu

Grubość blatu kuchennego jest ściśle powiązana z wysokością szafek, która powinna być tak dopasowana do parametrów fizycznych blatu, żeby zapewniać jego położenie na optymalnej wysokości. Dawniej powszechnie uważano, że optymalna wysokość blatu roboczego to 85 centymetrów. Obecnie praktykuje się osadzanie blatu w taki sposób, żeby powierzchnia robocza znajdowała się na wysokości 90 centymetrów. Zabieg ten wynika z faktu, iż z pokolenia na pokolenie jako społeczeństwo jesteśmy coraz wyżsi, w związku z czym zapewnienie komfortowych warunków pracy przy blacie wymaga jego podniesienia. Nie oznacza to jednak, iż 90 centymetrów to wysokość optymalna dla każdego. Coraz częściej wysokość blatu i szafek dopasowuje się indywidualnie do wzrostu użytkownika.

Jak dopasować wysokość blatu kuchennego do wzrostu?

Dopasowanie wysokości blatu kuchennego do wzrostu użytkownika wymaga przeprowadzenia odpowiednich pomiarów. W tym celu należy w pozycji stojącej zgiąć rękę w łokciu tak, żeby przedramię było ustawione równolegle do podłogi, a następnie od miejsca ułożenia zgiętego przedramienia odliczyć od 15 do 20 centymetrów w dół. Uzyskany w ten sposób punkt wyznacza optymalną wysokość blatu roboczego. A co w sytuacji, kiedy dwójka partnerów znacząco różni się wzrostem? Wówczas wysokość blatu warto dostosować do potrzeb osoby, która najczęściej pracuje w kuchni. Alternatywą w takiej sytuacji może być również blat roboczy na różnych poziomach.  Wówczas zarówno jedna, jak i druga osoba może wygodnie przygotowywać posiłki. Rozmieszczenie blatu kuchennego na różnych poziomach ma również zastosowanie praktyczne tam, gdzie różnica wzrostu użytkowników kuchni nie stanowi problemu. Zdaniem zwolenników tego rozwiązania blat kuchenny na różnych poziomach znacząco ułatwia wykonywanie poszczególnych.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button