„Nowy Kamieniarz” nr 7 (92) /2016

„Nowy Kamieniarz” nr 7 (92) /2016

5 sierpnia 2016
Artykuł Sponsorowany

Kwarce z bliska część I

Jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na cenę oraz jakość płyt z konglomeratów kwarcowych?

Konglomeraty kwarcowe z Azji coraz bardziej zaznaczają swoją obecność, na naszym, zdominowanym przez firmy europejskie, rynku. Produkty te, ze względu na różną politykę tychże firm, bywają lepszej i gorszej jakości. Kompendium wiedzy o tym, jak odróżnić jedne od drugich, przedstawia Paweł Bereza, właściciel firmy PAMIR z Warszawy.

Płyty z konglomeratów kwarcowych zostały już przez wszystkich zaakceptowane jako ekologiczne materiały budowlane. Są one sztucznymi płytami, tj. wyprodukowanymi przez człowieka, składającymi się w ponad 93% z piasku kwarcowego, a poza tym z nienasyconej żywicy oraz mieszanki innych materiałów, które w procesie produkcji poddawane są: obróbce w próżni, pod wysokim ciśnieniem i z wibracjami, ogrzewaniu w piecu, szlifowaniu przy użyciu wody oraz innym procesom. Ponieważ płyty te zawierają ponad 93% piasku kwarcowego, producenci nazywają je kamieniami kwarcowymi (lub kwarcami). W krajach europejskich, w tym w Polsce, najpopularniejszymi dotąd materiałami z tej grupy są te dostępne od producentów europejskich, do których jakości nie można mieć zastrzeżeń. Z uwagi na fakt, iż w ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem produkcji w Chinach oraz ekspansją tamtejszych producentów, na rynku pojawiły się wyroby zróżnicowane cenowo i jakościowo.

CENY ORAZ JAKOŚĆ PŁYT KWARCOWYCH SĄ DETERMINOWANE PRZEZ KILKA CZYNNIKÓW:

Czynnik pierwszy: Surowce

Głównym składnikiem kamieni kwarcowych jest piasek kwarcowy i dlatego można uznać, że jakość piasku kwarcowego bezpośrednio wpływa na jakość płyt kwarcowych. Pod względem klasy jakościowej piaski kwarcowe możemy podzielić na trzy grupy: zwykły piasek kwarcowy, rafinowany piasek kwarcowy oraz piasek kwarcowy o wysokiej czystości.

1. Zwykły piasek kwarcowy: SiO2 (dwutlenek krzemu)≥90—99%, Fe203 ( tlenek żelaza) ≤0.06—0.02%, wytrzymałość na ogień 1750°C, występowanie części dużych ziaren, na powierzchni mających cysty żółtego koloru. Zakres wielkości ziaren 5—22 mesh (w skali mesh numer ziarna oznacza ilość oczek sita na długości jednego cala).

2. Rafinowany piasek kwarcowy znany również jako „poddany obróbce kwasem” piasek kwarcowy, SiO2≥99—99.5%, Fe2O3≤0.02— 0.015%, powstały z bardzo dobrej jakości kruszcu poddanego skomplikowanej obróbce. Zakres wielkości ziaren to 5—480 mesh. Materiał ten jest ok. 35% droższy od zwykłego pisaku kwarcowego.

3. Piasek kwarcowy o wysokiej czystości: SiO2≥99.5—99.9%, Fe2O3≤0.005%; stosuje się naturalne kryształy kamienie klasy 1—3 oraz naturalne kamienie o wysokiej jakości, które są starannie selekcjonowane i rozdrabniane. Zakres wielkości ziaren 1—0.5 mm, 0.5—0.1 mm, 0.1—0.01 mm, 0.01—0.005 mm. Jego cena to bez mała trzykrotność tej, jaką trzeba zapłacić za zwykły piasek kwarcowy.

4. Zawartość żywicy: Co prawda żywica nie jest najważniejszym składnikiem kamieni kwarcowych, ale jest to surowiec stosunkowo kosztowny i dlatego ceny żywicy są ważnym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na jakość i ceny płyt kwarcowych.

W związku z tym , że klasy jakościowe surowców są różne, zróżnicowanie cen jest również duże,

a to wpływa bezpośrednio na różnicę w cenach oferentów z Azji. Płyta kwarcowa przed opuszczeniem zakładu produkcyjnego stanowi półprodukt, który musi zostać poddany dalszej obróbce, zanim trafi do rąk użytkownika. Z uwagi na specyfikę obróbki nie można natychmiast rozpoznać, czy jakość produktu jest dobra czy zła, często dopiero po pewnym okresie użytkowania, niekiedy w sposób gwałtowny, cała prawda wychodzi na jaw. Dlatego też podczas podejmowania decyzji zakupowych z pewnością trzeba zwracać uwagę na to, kim jest producent oraz na markę, wtedy zarówno jakość, jak i usługi posprzedażowe są gwarantowane.

Czynnik drugi:

Urządzenia do produkcji

Branża kamieni kwarcowych w Chinach ma już ponad 10-letnie doświadczenie, co oznacza, że urządzenia do produkcji były przez ostatnie 10 lat unowocześniane. Od początkowo stosowanych odlewów aż po obecnie stosowane odlewy ciśnieniowe technologia wyróżniających się chińskich producentów kamieni kwarcowych osiągnęła poziom porównywalny ze znanymi międzynarodowymi markami (die-casting).

Odlewane ciśnieniowo kamienie kwarcowe powstają podczas prasowania ciśnieniowego, co zwiększa gęstość płyty oraz jej nieprzepuszczalność, ale obecnie na rynku jakość płyt jest zróżnicowana, na co

głównie wpływa wielkość maszyny prasującej. Mali producenci stosują mniejsze maszyny prasujące, osiągające nacisk 20 ton. Wyróżniający się producenci mają najbardziej zaawansowany sprzęt o nacisku 100 ton.

Twardość wyprodukowanej w ten sposób płyty może osiągnąć poziom 7 w skali Mohsa, absorpcja wody osiąga 0.03% (może być to przetestowane przez specjalny dział). Tylko przy zastosowaniu dobrych urządzeń można wyprodukować dobre kamienie kwarcowe. Można to rozpoznać: kiedy stukniemy w blat dobrej jakości, wyda on charakterystyczny, głęboko brzmiący dźwięk.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button