Z czego najlepiej wykonać parapet?

Z czego najlepiej wykonać parapet?

27 sierpnia 2019

Parapety to ważne elementy architektury budynku, które są jednak niedoceniane przez użytkowników. Wiele osób nie poświęca wiele uwagi parapetom, decydując się na wariant najtańszy lub najbardziej pasujący do stylu wykończenia wnętrz oraz elewacji budynku. Tymczasem parapety zapewniają odpowiedni obieg temperatury w pomieszczeniu, urozmaicają stolarkę okienną i stanowią ważny element dekoracji pomieszczeń.

Czym powinien charakteryzować się dobry parapet?

Wybór materiału, z którego wykonany jest parapet jest kluczową kwestią dla jego trwałości oraz estetycznego wyglądu. W przypadku parapetu zewnętrznego musi on być odporny na działanie skrajnych temperatur, opadów oraz intensywnych promieni słonecznych. Czynniki atmosferyczne mogą sprawić, że źle dobrany parapet popęka i wyblaknie, co z kolei obniży estetykę nie tylko okien, ale także pozostałej architektury budynku. Parapet wewnętrzy w okresie grzewczym jest narażony na działanie gorącej temperatury, dlatego musi mieć odpowiednie właściwości termiczne. Dodatkowo powinien być odporny na wilgoć, szczególnie, jeżeli stoją na nim doniczki z kwiatami.Najpopularniejsze są parapety z kamienia naturalnego, a w tej kategorii wybierać można między marmurem a granitem.

Parapety z granitu

Granit jest materiałem odpornym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dlatego polecany jest do wykonania parapetów. Dodatkowo jego struktura charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu wilgoć ani ujemne temperatury nie wpływają niekorzystnie na jego powierzchnię. Parapety z granitu są również odporne na wysokie temperatury i nie blakną pod wpływem słońca, dlatego mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Granit charakteryzuje się dużą wagą, dlatego musi mieć zapewnione odpowiednie podparcie oraz stabilizację. Ponadto wyróżnia się wyjątkowo zróżnicowanym wzornictwem i efektem wykończenia. Z tych względów parapety z granitu łatwo dopasować do własnych preferencji i stylu aranżacji wnętrz.

Parapety z marmuru

Marmur od zawsze kojarzy się z elegancją i luksusowymi wnętrzami, dlatego chętnie wykorzystywany jest jako materiał do produkcji parapetów. Jego najważniejszą zaletą jest wyjątkowe wzornictwo, które może znacząco podnieść wartość estetyczną wnętrza oraz zewnętrznej architektury budynku. Niestety marmur nie jest tak trwały jak granit, a dodatkowo charakteryzuje się porowatą strukturą. Cechuje się dużą nasiąkliwością. Aby zwiększyć jego żywotność i zabezpieczyć marmur przed działaniem niekorzystnych czynników należy pamiętać o jego regularnej impregnacji. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że parapet marmurowy na długi czas zachowa swoje pierwotne właściwości i urozmaicał stolarkę okienną.

Który wariant jest lepszy?

Ze względu na wygodę użytkową oraz brak konieczności impregnacji parapet z granitu jest korzystniejszym rozwiązaniem. Marmur jednak dostępny jest w bogatszej kolorystyce oraz wzornictwie, dlatego jeżeli zależy Ci głównie na efekcie dekoracyjnym, parapet marmurowy będzie najlepszym wyborem. Odpowiednia impregnacja dodatkowo zabezpieczy jego powierzchnię, dzięki czemu będzie mógł być wykorzystany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button