Jak odtłuścić blat granitowy?

blaty granitowe kuchenne aranżacja 35

Jak odtłuścić blat granitowy?

25 maja 2020

Użytkownicy blatów granitowych, na których pojawiły się tłuste plamy od oleju czy masła poszukujący pomocy na forach internetowych często spotykają się z odpowiedzią, że „prawdziwy granit nie ma prawa się zatłuścić”. Jest to założenie mylne, a prawdopodobieństwo występowania tłustych plam na blacie granitowym w dużej mierze zależy do sposobu, w jaki blat był impregnowany oraz tego, czy w ogóle był poddany impregnacji. Jeśli plamy na blacie pojawiły się w trakcie okresu gwarancji producenta, z pewnością warto się z nim skonsultować, zanim zaczniemy odplamiać blat na własną rękę.

Impregnowany czy nieimpregnowany – czy granit może się zatłuścić?

Jak już wspomnieliśmy na forach internetowych tłuste plamy na blatach granitowych nie spotykają się ze zrozumieniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż większość blatów przeznaczonych do użytkowania w kuchni jest poddawana impregnacji. Środki impregnujące zmniejszają chłonność materiału, w konsekwencji czego tłuszcz nie ma jak przeniknąć w głębsze warstwy kamienia i zrobić plamy. Z czasem jednak bariera stworzona przez impregnat może ulec rozszczelnieniu. Jest to najczęściej wynik ograniczonej trwałości zastosowanego środka impregnującego lub konsekwencja nieodpowiedniej pielęgnacji blatu – np. stosowania zbyt silnych detergentów lub nadmiernego mechanicznego czyszczenia powierzchni. Na rynku można również spotkać granitowe blaty kuchenne, które w ogóle nie były impregnowane. Te ostatnie są szczególnie narażone na tłuste plamy. Dlatego przed zakupem blatu warto upewnić się, że producent oferuje blaty impregnowane, a w przeciwnym przypadku zamówić usługę impregnacji lub samodzielnie zaimpregnować blat przed jego pierwszym użyciem.

Tłuste plamy

W przestrzeni kuchennej, a także łazience o tłuste zabrudzenia nie trudno. Jak usunąć je z blatu granitowego, żeby nie pozostawiły po sobie nieestetycznych pamiątek?  W przypadku blatu impregnowanego tłuszcz wystarczy zetrzeć z powierzchni roboczej wilgotną szmatką. Można w tym celu użyć lekki detergent, który skutecznie zmyje tłuszcz z wierzchniej warstwy blatu. W przypadku, w którym zatłuszczeniu ulega blat nieimpregnowany lub impregnacja okazuje się niewystarczająca pozostaje nam sięgnąć po specjalistyczne detergenty do czyszczenia kamienia.

Jak dobrać detergent do mycia blatu?

Rynek detergentów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni kamiennych jest bardzo szeroki i zróżnicowany. To dlatego należy szczególnie uważać na środki czyszczące, które zamierzamy zastosować – wybór nieodpowiedniego może poskutkować pogorszeniem sytuacji, a nawet uszkodzeniem czyszczonej powierzchni. Czyszcząc blat granitowy upewnijmy się więc, że wybrany przez nas środek jest przeznaczony właśnie do czyszczenia granitu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, do walki z jakiego rodzaju zabrudzeniami przeznaczony jest dany detergent. Środków przeznaczonych do odtłuszczania blatów kuchennych jest bardzo dużo, większość z nich charakteryzuje się wysoką skutecznością. Jeśli jednak zależy nam na potwierdzonej skuteczności, może jednak warto zajrzeć na fora internetowe i sprawdzić, z jakich konkretnie preparatów skorzystały inne osoby w naszej sytuacji.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button