Marmurowy blat – czyszczenie i pielęgnacja

Marmurowy blat – czyszczenie i pielęgnacja

25 maja 2020

Marmur jako kamień użytkowy cieszy się coraz większą popularnością wśród projektantów wnętrz oraz inwestorów prywatnych poszukujących idealnych blatów kuchennych i łazienkowych. Marmurowe blaty są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Jednak ze względu na porowatą strukturę kamienia, łatwo ulegają zabrudzeniom. Jak czyścić blat marmurowy, żeby na długo zachował atrakcyjny wygląd?

Czyszczenie blatów marmurowych – wskazówki ogólne

Marmur charakteryzuje się porowatą powierzchnią, która szczególnie łatwo ulega zabrudzeniom, w efekcie czego na blacie mogą powstać nieestetyczne plamy. Żeby do tego nie dopuścić należy od razu usunąć z zanieczyszczonego blatu wodę oraz tłuste zabrudzenia. Pielęgnacja marmurowych powierzchni użytkowych to przede wszystkim przecieranie blatów kuchennych i łazienkowych ciepłą wodą, a następnie ich wycieranie do sucha. Do osuszania blatów marmurowych poleca się przede wszystkim szmatki z irchy, ponieważ ircha doskonale wchłania wilgoć, zapobiegając powstawaniu smug.

Czyszczenie blatów marmurowych – usuwanie konkretnych zanieczyszczeń

Tłuste plamy

Zarówno w kuchni, jak i w łazience łatwo o tłuste zanieczyszczenia. Żeby nie pozostawiły one na powierzchni blatu nieestetycznych plam, należy je zmywać wodą z łagodnym detergentem. Zanim jednak sięgniemy po płyn do mycia blatu, powinniśmy się upewnić, że nie jest to środek usuwający osad z kamienia lub rdzę – taki preparat może źle wpłynąć na nasz blat, degradując jego powierzchnię.

Uporczywy brud

W przypadku bardzo zabrudzonych powierzchni poleca się korzystanie przede wszystkim ze specjalistycznych preparatów czyszczących do kamienia. Jeśli okaże się, że środki te są niewystarczające, bo zanieczyszczenie wniknęło głęboko w strukturę materiału pozostaje nam skorzystać z pomocy firmy świadczącej usługi związane z obróbką kamienia.

Plama z wosku

Plamy z wosku to prawdziwa zmora miłośników świec zapachowych. Jeśli zauważymy je na powierzchni marmurowego blatu możemy je usunąć przy użyciu gorącej wody. Jeśli jednak ilość wosku jest zbyt duża, żeby woda dała sobie z nim radę plamę możemy spróbować usunąć mechanicznie zeskrobując ją z powierzchni przy użyciu drewnianej lub plastikowej szpachelki. Co ważne, do czyszczenia mechanicznego nie powinniśmy używać metalowych przedmiotów, bo możemy w ten sposób porysować powierzchnię blatu.

Polerowanie marmurowego blatu – usuwanie niewielkich uszkodzeń mechanicznych

Zarysowania z powierzchni marmurowego blatu możemy spróbować usunąć samodzielnie korzystając z właściwości ciernych tlenku cyny lub cyny z ołowiem. Niezbędny będzie również kamień szlifierski, który zawiniemy w wilgotną szmatkę. Polerowanie marmuru w ten sposób nie jest trudne, ale sprawdza się wyłącznie w przypadku niewielkich zarysowań. W przypadku głębszych rys warto skorzystać z pomocy specjalistów.

YouTube
Pinterest
Instagram
Call Now Button